|
FR|EN|TR

Yat Alma Rehberi

1. KARAR AŞAMASI

Nasıl bir yat almak istiyorsunuz? 

İkinci el, yeni inşa, motoryat, trawler, yerli yapım mı yoksa dünya markaları arasından hangisinin size uygun olduğunu belirlemek oldukça önemli bir karardır.

Doğru tekneyi doğru rakama almak, tekne alım sürecindeki en kilit noktadır.Portföyümüzdeki tekneler arasından tercihinize uygun yeni veya ikinci el tekne için sizlere alım satım hizmeti sağlamaktayız. 

Ayrıca yeni inşa talepleriniz için de tasarımcı ve tersane seçiminiz ile birlikte proje yönetim ekibimiz sizlerin hizmetindedir.

2. DOLCE VITA MARINE AVANTAJI

Deneyimli yat brokerlarımız ile talebiniz doğrultusunda satın almayı istediğiniz yatı, kendi bünyemizde ve uluslararası çözüm ortaklarımız ile paylaşarak en iyi fiyat ve kondisyon ile sizler için temin etmekteyiz.

İşlemlerimiz yat alımı ile bitmeyip, satış sonrasında tüm Türkiye‘ de profesyonel, deneyimli çözüm ortaklarımız ve kadromuz ile en iyi hizmeti sunmaktayız.

3. YAT FİNANSMANI

Dolce Vita Marine, sıfır veya ikinci el yat satın almanızı kolaylaştıracak, alternatif leasing ve kredi seçenekleri için tercihiniz doğrultusunda finans kuruluşları ile sizin adınıza iletişime geçerek tekne alım sürecini takip ederek hızlandırmaktadır.

4. ULUSLARARASI PROTOKOL

Hukuk departmanımızın hazırladığı uluslararası deniz hukuku kapsamında belirlenmiş olan 

profesyonel protokol ile satış sürecini başlatıyoruz. Protokole istinaden kaparo bedeli,tarafsız bir hesaba yatırılır ve survey işlemleri başlatılır. Survey alım onayına istinaden satış işlemleri başlatılır.

Satış işlemi sırasında; operasyonel (liman-konsolosluk) hukuksal, finansal işlemler acente departmanımız ve profesyonel ekibimizle sizin adınıza itina ile takip edilir.

5. SIFIR YAT İNŞAA SÖZLEŞMESİ

Bir yatın size özel inşa edilmesi, inşası tamamlanmış kullanıma hazır bir yat alımından farklı bir haz verir.

Üretici tersane ile yapacağımız sözleşme, üretim süreci, teslimi ve ödemelerin planlanması

Profesyonel ekibimiz tarafından yapılır.

Yatınızı teslim aldıktan sonra tersanenin vermiş olduğu garanti süreci içerisinde doğabilecek sorunlara karşı yat sahibi güvence altına alınacaktır.

Dolce Vita Marine, sıfır yat inşaa sigortası, Rina, ABS, DNW, GL, Lloyd Register, Türk Loyd’u gibi uluslararası Class kuruluşlarına uygun sertifikalandırma ve yeni inşa yönetimi konularında hizmet vermektedir.

6. ÖDEME ŞARTLARI

İkinci el yat alımında %10 ödeme depozito alınarak survey işlemleri başlatılır, kalan kısmı ise teslimatta resmi evrak işlemlerinin tamamlanması esnasında eş zamanlı olarak yapılır.

Sıfır inşaa edilen bir yat alımında ise ödemeler Üretici Tersane ile yapılan sözleşmede belirtilen dönemlerde gerekli yapım aşamalarının tamamlanması ile gerçekleşir.

7. SURVEY

Sıfır inşa bir yat yaptırıyorsanız projenin başından sonuna kadar uluslararası yeterliliğe sahip bir survey firması hizmeti almalısınız.

İkinci el bir yat alımından önce uluslararası yeterliliğe sahip survey firması tarafından hazırlanan survey raporu alıcı tarafından değerlendirilip onaylandıktan sonra satış işlemleri başlatılır.

Alımın en önemli süreci surveydir.

8. TESLIMAT

Hukuki prosedür ve alım satım işlemleri, bayrak düşümü, sigorta yaptırılması, profesyonel mürettebat seçimi, demirbaş kontrolü konularında mutabakat sağlanıp ödeme yapılır ve yasal olarak yat yeni sahibine teslim edilir.

Yukarıda belirtilen aşamalarda Dolce Vita Marine alıcı ve satıcı arasındaki  süreci başarılı bir şekilde takip etmektedir

9. BAYRAK SEÇİMİ

Alıcının vatandaşlık durumu, yatın bağlama yeri, ikinci el bir yat ise bağlı olduğu ülkenin bayrağı, vergi sistemi ve avantajlarına göre değerlendirilmelidir.

Satış ve sonrasında bayrak tescili ve düşümü gibi konularda Dolce Vita Marine’nin acenta bölümü tarafından yapılacaktır.

10. SİGORTA

Yeni yatınızı marinaya bağlamak için sigorta yaptırılması zorunludur.

Sigorta; doğal afet, kazalarda yaşanacak sizin-kazaya taraf olan kişi veya kuruluşların maddi kayıplarını karşılayacaktır.

Sıfır yat inşasında doğabilecek problemler karşısında sigorta teminattır.

Dolce Vita Marine ulusal ve uluslararası sigorta firmalarından sizin adınıza teklifler alıp en avantajlı sigortayı yaptırmanıza yardımcı olacaktır.

11. MARİNA SEÇİMİ

Yat sahibi olduktan sonra bir diğer önemli konu da yatınızı bağlayacağınız marinadır.

Yatınızda sürekli vakit geçirmek istiyorsanız yaşadığınız şehir, sadece tatil öncelikli kullanmak istiyorsanız tatile başlayacağınız şehir önceliğiniz olmalı.

Yatınızı bağlayacağınız şehre göre size alternatif fiyat avantajı olan marinalar sunabiliriz.

Marina ücretleri, yatınızın ölçülerine göre belirlenir. 

Dolce Vita Marine tecrübelerinden yararlanarak sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

12. MÜRETTEBAT SEÇİMİ

Bu süreç, satın almayı seçtiğiniz yatın sıfır veya ikinci el bir yat olmasına bağlı olarak değişir. 

Sıfır inşa bir yat yaptırdığınızda üreticinin müsaade ettiği zamanda yatın üretimini takip etmesi ve yatınıza hakim olabilmesi için yat kaptanının proje kaptanı olarak yata atanması gerekmektedir. Yatınızın kaptanı yatın teslim tarihine göre bizden mürettebat talebinde bulunabilir.

İkinci el bir yat aldığınızda; her yatın kendine özgü mekanik, elektrik ve elektronik donanımının farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Aynı fabrika da aynı model ve aynı yılda üretilmiş olan iki ayrı yatın projeleri farklı firmalar tarafından yapılabilmektedir. 

Dolayısıyla her yatın kendine özel kullanma kılavuzu bulunmaktadır. Bunlar göz önüne alındığında yatınıza kurmak istediğiniz ekip içerisinde bir teknik mürettebatın eski ekipten olmasına genelde özen gösterilir.

Mürettebatınızın aldığınız sıfır veya ikinci el yatın üreticisine aşina olması sizin için avantajdır.

Dolce Vita Marine size aradığınız özelliklere sahip mürettebatı bulmanıza yardımcı olacaktır.

HABER BÜLTENİ

Yeniliklerden haberdar olmak için
tek yapmanız gereken Haber bültenine abone olmak